e-Fatura Nedir, e-Faturanın Avantajları Nelerdir?

Efatura

Hem zamandan hem paradan tasarruf etmek için siz de e-Fatura sistemine dahil olabilir ve fatura süreçlerinizi hızlandırabilirsiniz. Peki e-fatura nedir, ne gibi avantajlar getirir, nasıl kullanılır? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda veriyoruz.

E-FATURA NEDİR?

E-Fatura uygulaması, faturaların internet bağlantısı kullanılarak elektronik ortamda düzenlenmesini, paylaşılmasını ve izlenmesini sağlayan bir sistemdir. Baskı araçları ve kağıt kullanılmadan sunucular aracılığı ile firmadan firmaya iletilen e-Faturalar, 1 Eylül 2013 yılından beri hayatımızda.

Şu an için sadece madeni yağ lisansına sahip ya da bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı 25 milyon TL üzerinde olan firmalar ve ÖTV’ye tabi kolalı gazoz, alkollü içecek ya da tütün üreten ya da ithal eden firmalar ve bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı da 10 milyon TL üzerinde olan firmalara zorunlu tutulan uygulama önümüzdeki zamanlarda tüm şirketler için zorunlu hale gelecek. İsteğe bağlı olarak daha küçük cirolara sahip işletmeler de e-fatura kullanımına geçerek e-fatura avantajlarından yararlanabiliyorlar.

Sadece sisteme tanımlanmış kullanıcıların faydalanabileceği bu uygulamanın standartları Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiş olup, düzenlenen elektronik belgeler kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptirler.

E-FATURA’NIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Çevreye sağladığı katkıdan maliyet avantajına kadar firmalara birçok fayda getiren e-Fatura uygulamasına geçerek işinizin denetim ve yönetim kalitesini artırabilirsiniz.

Hız

Kağıda basılan faturalardan çok daha hızlı hazırlanan ve iletilen elektronik fatura ile çalışanlarınızın zamanından tasarruf etmiş olursunuz. Ayrıca müşterileriniz faturalarınızı anında görebilir ve böylelikle tahsilat süreçlerini hızlandırabilirsiniz.

Düşük maliyet

Dijital ortama taşınan uygulamalar maliyet tasarrufunu da beraberinde getirir. Elektronik fatura sistemi direkt olarak baskı, postalama ve arşivleme giderlerini azaltacağı gibi çalışanların fatura düzenlemesi, belgeleri karşılaştırması ve eşleştirmesi gibi süreçleri de minimuma indirmesine yardımcı olur. Daha fazla otomatikleşen süreçler ile tasarruf edilen çalışan süreçleri de maliyetleri düşürür.

Güven

Kağıt faturalandırmadan çok daha güvenilir olan elektronik fatura sisteminde hata yapma şansı çok daha azdır. Çoğu muhasebe yazılımı, sipariş formları ve teslimat notları gibi faturalarla gelen belgeleri otomatik olarak kontrol ederek ekstra bir garanti sağlar.

Doğaya katkı

Elektronik faturalar kağıt faturalara oranla çok daha çevre dostudur. e-Fatura sistemine geçerek kağıt tasarrufu edebileceğiniz gibi şirketinizin nakliye süreçlerinde yaratacağı karbon ayak izini de azaltmış olursunuz.

E-FATURA SİSTEMİNE NASIL GEÇEBİLİRİM?

E-Fatura ürünümüzü inceleyerek bize ulaşabilirsiniz. 

Scroll to Top